»نهج البلاغه:
روحانی شهید حسن رمضانی

09 تیر 1397

روحانی شهید حسن رمضانی

نام پدر: علی اکبر

ولادت: ۱۲/۱/۱۳۳۸

شهادت: ۲۵/۱/۱۳۶۶

محل شهادت: غرب « کربلای ۱۰»

مزار : امامزاده حضرت حسین ابن موسی الکاظم «ع» طبس

إِنَّ اللّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّهَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ فَیقْتُلُونَ وَیقْتَلُونَ وَعْداً عَلَیهِ حَقّاً فِی التَّوْرَاهِ وَالإِنجِیلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللّهِ فَاسْتَبْشِرُواْ بِبَیعِکُمُ الَّذِی بَایعْتُم بِهِ وَذَلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ.

﴿١١١توبه﴾

خداوند از مؤمنان، جانها و اموالشان را خریداری کرده، که بهشت برای آنان باشد؛ در راه خدا پیکار می‌کنند، می‌کشند و کشته می‌شوند؛ این وعده حقّی است بر او، که در تورات و انجیل و قرآن ذکر فرموده؛ و چه کسی از خدا به عهدش وفادارتر است؟! اکنون بشارت باد بر شما، به داد و ستدی که با خدا کرده‌اید؛ و این است آن پیروزی بزرگ.

زندگی‌نامه

برای نوشتن از شهید باید به قلبم بگویم که از دشت­های داغدار و سـرخ شـقایق وضـو بگیرد و باید به قلم بگویم که از تراوش عشق جوهر بگیرد چرا که شهدا رنگین کمان عشق و حماسه و جهش و جاودانگی را در آسمان زندگی ما ترسیم کردند. آری سرچـشمه همـه رویاها، تنش آبی ایمان، تپش پرحرارت همت، پایداری درخت انقلاب اسلامی به برکت نگاه گرم تکه­تکه­های خورشیدی است که سبزسبز برآمدند و به بار نشسته­اند و سرخ سرخ دل بر دل خاک نهاده­اند و شهیدحسن رمضانی یکی از این پاره­های نور است که در سال ۱۳۳۸ در خانواده‌ای مذهبی و متدین در روستای محمدآباد طبس دیده به جهان گشود پدرش او را حسن نامید گویی از صفات پسندیده و اخلاق خوب و شایسته‌اش از قبل مطّلع بود. بعد از دوران طفولیت، تحصیلات ابتدایی را در روستای شیرآباد به پایان رسانید سپس به تحصیل در حوزه علمیه پرداخت. با اوج گیری مبارزات مردمی علیه رژیم ستم­شاهی پهلوی وی نقش مهمی در سازماندهی این برنامه‌ها داشت و این طلبه جوان با شور و حرارت و سخنرانی‌های حماسی خویش در بیداری مردم و تهییج آنان در مبارزه با رژیم ظالم بسیار کوشا بود و پس از پیروزی انقلاب با توجه به شناخت و آگاهی سیاسی و بینش خود تأثیر بسزایی در برملا کردن جریانات منحرف و چهره‌های منافق آن زمان ایفا نمود و از عناصر انقلابی و فعال حزب جمهوری اسلامی در کسوت روحانی بود.

ایشان در نهادهای مقدّسی همچون «کمیته انقلاب اسلامی»، «سپاه پاسداران»، «کمیته امور صنفی» و جهاد سازندگی به خدمت پرداخت و چندین سال نیز مسئولیت بنیاد شهید شهرستان را عهده‌دار بود.

در دوران جنگ تحمیلی برای دفاع از کیان اسلام و مسلمین عازم جبهه‌های حق علیه باطل گردید و پس از چند بار حضور پرشور و مؤثر، در تاریخ ۲۵/۱/۱۳۶۶ با سمت فرمانده گروهان در عملیات کربلای ده در غرب کشور «منطقه ماووت» شرکت و بر اثر اصابت ترکش دعوت حق را لبیک و به خیل شهیدان پیوست. پیکر مطهرش در تاریخ ۱۱/۲/۱۳۶۶ بر دستان امت شهیدپرور طبس تشییع و در جوار بارگاه ملکوتی حضرت حسین‌ابن موسی‌الکاظم (ع) به خاک سپرده شد از این شهید شجاع و متّدین، دلسوز و خدمتگزار، مدیر و مخلص دو فرزند یک دختر و یک پسر به یادگار مانده که ادامه دهنده‌ی راه آن عزیز سفر کرده می‌باشند.

گزیده‌ای از وصیت‌نامه شهید

«بار الها، شهادت نصیبم گردان زیرا آرزویی جز مرگ با عزت و سرافرازی ندارم. یقین دارم که تو از وجود این بنده گناهکار کاملا آگاهی داری پس ای معبود من، شربت شهادت در کامم بریز چون مردن در بستر برایم ننگ است و کلیه برادران دینی‌ام را به تقوای الهی و انجام فرایض وصیت می‌نمایم. »

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=638

نظر بدهید...

نظر شما برای “روحانی شهید حسن رمضانی”

قالب وردپرس