»نهج البلاغه:
شهید حسن محمدنیا

11 تیر 1397

شهید حسن محمدنیا

نام پدر: محمدقلی

تاریخ شهادت: ۱۳۶۲/۱۲/۵

به آنها که در راه خدا کشته می‏شوند ، مرده مگوئید، بلکه آنان زندگانند، ولی شما نمی‏فهمید.

زندگی نامه

در اولین روزهای فصل پاییز سال ۱۳۳۸در خانواده ای مذهبی و متدین دیده به جهان گشود. دوران طفولیت را تحت تربیت پدر و مادر و محبت های خاص برادرانش و با تربیت مذهبی و انسانی این کانون علاقه مند به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام پشت سر گذاشت و در این مسیر به رشد و بالندگی نزدیک و نزدیک تر شد . دوران تحصیلات ابتدایی را در معدن ازیکوه گذراند . مشیت خدایی در همان زمان بر آن قرار گرفت تا از وجود پدر محروم گردد . پدر زحمتکش وی به دلیل بیماری دار فانی را وداع گفت . اما برادران پر مهر حسن خلأ عاطفی پدر را برای او پر کردند. تحصیلات راهنمایی و قسمتی از هنرستان را در شهر اردکان گذراند و ادامه اش را در رشته ی برق در شهر قزوین تمام کرد. معدل بالا و هوش و استعداد ویژه ی او در تمامی مراحل تحصیل از او یک چهره ی ممتاز و قابل احترام برای معلمان و همکلاسی هایش ساخته بود .

او در صحنه های مبارزه علیه رژیم شاه به همراه دوستانش در قزوین و تهران حضوری فعال، پرشور و شعور داشت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با شروع غائله ی کردستان به آن جا شتافت و در آزاد سازی شهر پاوه حضور پیدا کرد . با شکل گیری سپاه پاسداران به عضویت این نهاد انقلابی درآمد و سخن امام عزیز (ره) که فرمودند : «اصلی ترین مسأله جنگ است.» بر هر امر دیگری حتی ازدواج و تحصیل ترجیح داد و عازم جبهه حق علیه باطل شد.»

جزو اولین نیروهای لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب بوده و در قسمت بهداری لشکر خدمت می کرد.در عملیات های متعددی چون فتح المبین،رمضان،خیبر شرکت نموده و بارها مجروح گردید و هرگز آن را بر زبان نیاورد . چهره ی مظلومانه شهید محمدنیا محبوبیت خاص او را در نگاه و کلامش باعث شد که بعد از شهادت همرزمانش از لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب او را شهید مظلوم لقب دهند .

سرانجام آن سرباز واقعی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در عملیات خیبر در مورخه ۱۳۶۲/۱۲/۵ در حالی که در پی انجام وظیفه در خط مقدم منطقه جزیره مجنون همراه دوستش و همرزم خویش سوار بر موتور بود ترکش خمپاره قلب پر از نورانیت و لبهای همیشه متبسم او را نشانه گرفت و در همان جا روح بلندش از فرش به عرش پرواز کرد و به مهمانی خدا شتافت . پیکر پاک این شهید به مصلحت وفاداری و عشق به همرزمانش و همچنین وجود دیگر برادران خود در قزوین تشییع و در جوار شاهزاده حسین (ع) در شهر قزوین به خاک سپرده شد.

گزیده ای از وصیت نامه شهید

حال که من کوچک و حقیر و بنده سر تا پا تقصیر در کنار برادران رزمنده ، ایثارگر ، مخلص و باتقوا و سربازان امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) حرف رهبر عزیزمان را به مرحله ی عمل در آوردیم چند کلمه ای به عنوان تذکر بر روی کاغذ می آورم تا بماند و شاهدی باشد بر آن چه گذشت و یادگاری برای خوانندگان. خدایا! تو می دانی که فقط به خاطر رضای تو آمده ام و به خاطر راضی نمودن قلب مقدس فرمانده کل جبهه ها حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و پاسخ به ندای نائب بر حقش امام عزیزم . خدا این جسم گنهکار را در این راه بپذیر و خدایا در لحظات آخر که در خون ناقابلم می غلطم مولایم مهدی عزیز را بر بالینم برسان !

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=947

نظر بدهید...

نظر شما برای “شهید حسن محمدنیا”

قالب وردپرس