»نهج البلاغه:
شهید حسن نوروزی

12 تیر 1397

شهید حسن نوروزی

نام پدر: رمضان

تاریخ شهادت : ۱۳۶۵/۱۰/۲۷

به آنها که در راه خدا کشته می‏شوند ، مرده مگوئید، بلکه آنان زندگانند،ولی شما نمی‏فهمید.

زندگی نامه

اولین روز آذرماه ۴۱ بود که خداوند متعال فرزندی به خانواده ای کم درآمد اما با ایمان مخلص و صالح در روستای امیرآباد دستگردان عنایت کرد که نامش را با تأسی از نام مقدس کریم اهل بیت حسن گذاشتند .

بعد از سپری کردن دوران طفولیت در دامن مادر به همراه پدر در مزارع کشاورزی روستای زادگاهش سپری نمود با رسیدن به سن قانونی تحصیل وارد دبستان و تحصیلات خود را تا پنجم ابتدایـی ادامه داد ولی کمبود امکانات پدر و فقر مالی از یک طـرف و از جهت دیگر نبودن مدرسه ی راهنمایی در محل سکونت دلیلی شد که او ترک تحصیل نماید. لذا به کشاورزی و دامداری مشغول و دوش به دوش پدر زحمتکش خود در روستا کار کرد با فرا رسیدن زمان سربازی خود را معرفی و دوره آموزش نظامی خود را در شیراز سپری نمود و بلافاصله به جبهه های جنوب کشور که مورد تاخت و تاز نیروهای بعثی قرار گرفته بود اعزام شد و تا پایان خدمت سربازی در جبهه ها ماند. او در همان زمان یک بار از ناحیه ی چشم بر اثر موج انفجار مجروح شد. خدمت مقدس سربازی اش که تمام شد به زادگاهش مراجعه و در روستای مبشرآباد دستگردان دوباره به کار کشاورزی و دامداری در معیت پدر مشغول گردید. یک سال کار کرد و بعد با دختری از آشنایان ازدواج نمود. طی دوره سه ساله ی زندگی مشترک با همسر خود صاحب فرزند پسری شد که عشق او به شهید کربلا و سالار شهدا حضرت امام حسین(ع) باعث شد که نامش را حسین بگذارد. سه ماه از تولد فرزند گذشت که عشق و علاقه ی حسن به پاسداری از میهن اسلامی در راه اطاعت از فرمان رهبرش امام خمینی (ره) دیگر به او اجازه نداد که نسبت به جبهه و جنگ بی تفاوت باشد لذا به بسیج مراجعه و پس از ثبت نام در قالب کاروان بزرگ سپاهیان حضرت محمد (ص) در ۱۳۶۵/۴/۵ به جبهه اعزام گردید مدت دو ماه را در تیپ ویژه ی شهدا در کردستان خدمت و برگشت و پس از مرخصی کوتاه دوباره عازم جبهه های جنوب شد سرانجام توفیق پیدا کرد تا به عنوان کمک آرپی جی زن در عملیات کربلای ۵ که با رمز مقدس یا زهرا (س) در منطقه شلمچه شروع شد شرکت کند و در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۲۷ در همان منطقه بر اثر ترکش خمپاره به ناحیه ی سر به شهادت رسید. پیکر پاک این بسیجی شهید چند روز پس از شهادت از میدان امام خمینی شهرستان طبس به سمت امامزاده حسین ابن موسی الکاظم(ع)  تشییع و سپس بر اساس وصیت خودش به روستای همت آباد دستگردان که دوران کودکی اش را در آنجا سپری کرده بود انتقال و طی مراسم باشکوهی پس از تشییع دوباره در روستا به خاک سپردند.

گزیده ای از وصیت نامه شهید

خدایا تو را سپاس می گویم که این بنده ی عاصی را به حضور پذیرفتی و نعمت عطای شهادت را که اولین آرزوی من بود به آن نائل گرداندی ملت شهید پرور باید بداند امروز نشستن در خانه و بی تفاوت بودن یک گناهی بسیار بزرگ است و ملت عزیز سعی کنند فرمان امام را اطاعت کرده و جبهه ها را خالی نگذارند .

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=1045

نظر بدهید...

نظر شما برای “شهید حسن نوروزی”

قالب وردپرس