»نهج البلاغه:
شهید عبدالعلی فغانی

10 تیر 1397

شهید عبدالعلی فغانی

نام پدر: عباسعلی

تاریخ شهادت : ۱۳۵۹/۱۱/۱۸

و آنان که در راه خدا کشته شدند، خدا هرگز اعمالشان را ضایع نمی گرداند وآنها را البته به سعادت هدایت می کند وامورشان را صلاح می فرمایدودر بهشتی که برایشان تعریف کرده، وارد می کند.

زندگی نامه

به دیدار شهیدی از خیل شهیدان گلگون کفن از تبار ابراهیم و شاگردی از مکتب حسین (ع) و پیرو راستین امام و ولایت می رویم . به دیدار اولین لاله ی سرخ پرپر شد.بخش دستگردان شهرستان طبس که صفای آب داشت و درخشش آفتاب ، همان که صداقت از نگاهش می بارید و از کودکی صفا و معنویت در چهره اش حاکی از آینده ای پرشور و پر ثمر بود .

عبدالعلی از آذرماه ۱۳۳۳ در خانواده ای مومن و معتقد که همه عاشق و ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بودند پا به عرصه وجود نهاد و در دامن مادری پاک ، مومن و عفیف رشد کرد . قبل از رفتن به مدرسه تحت هدایت و حمایت پدری مهربان که خود نیز سال ها افتخار مداحی اهل بیت را داشت فنون نوحه سرایی را فرا گرفت و با اشتیاق فراوان آن را دنبال کرد تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را تا اخذ مدرک سیکل در دبستان یوسفی و مدرسه راهنمایی عشق آباد ادامه داد و برای ادامه تحصیل به شهرستان طبس و سبزوار عزیمت کرد تا این که در سال ۱۳۵۳ موفق به اخذ دیپلم در رشته علوم طبیعی گردید و در مهره ماه همان سال در دانشکده افسری نیروی هوایی پذیرفته و در سال ۱۳۵۵ در قسمت ارتباط و الکترونیک فارغ التحصیل شد و برای ادامه خدمت به جزیره کیش منتقل گردید .

علی از اوان کودکی در خانه و مدرسه با یک روحیه ی معنوی و قرآنی پرورش یافته بود در کنار امور تخصصی و کاری خویش در ارتش ، فعالیت های دینی و مذهبی خود را نیز گسترش داد و در اواخر حکومت پهلوی و اوایل انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به لحاظ پی بردن به ماهیت ارتجاعی رژیم ، همراه با سایر امت حزب الله به صحنه ی مبارزه روی آورد و در تظاهرات و راهپیمایی ها و اعتصاباتی که علیه رژیم برگزار می شد شرکت می کرد.

بعد از انقلاب اسلامی خود را به تهران منتقل کرد و فصل تازه ای را در زندگی خود باز کرد. حضورش در تهران و پیوستن به انجمن اسلامی و فعالیت در آن جا باعث شد به یکی از آرزوهای دیرینه خود برسد. بارها اعلام می کرد که از جمله آرزوهایش ملاقات امام (ره) می باشد. تا این که این عاشق دلباخته خمینی روح خدا (ره) در بهمن ۱۳۵۸ با همراهی تنی چند از برادران انجمن اسلامی نیروی هوایی به محضر مبارک امام امت مشرف شد و به آرزوی خود رسید. بعدها دیدارش را با رهبر عالی قدر جهان اسلام و دست بوسی آن بزرگ مرد تاریخ معاصر را جزو افتخارات بزرگ زندگی خود می دانست .

با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ، علی تمایل شدیدی به حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل پیدا کرد اما به واسطه ی موقعیت کاری هر بار با عدم موافقت فرماندهان خود روبرو می شد. لذا چون تصور می کرد با آن شرایط نخواهد توانست به زودی به ارتش اسلام در خط اول جبهه ملحق شود ، تقاضای انتقال از نیروی هوایی به نیروی زمینی نمود. در اوایل آذرماه ۱۳۵۹ چون کبوتری به سوی جبهه ها پرواز کرد و مسافر کوی عشق شد. به جبهه میمک اعزام و در آن جا به مقابله به متجاوزین بعثی پرداخت.

علی در چندین عملیات برای آزادسازی تپه های استراتژیک میمک شرکت کرد و سرانجام در ۱۱/۱۸/ ۱۳۵۹ این فرمانده دلاور ارتش اسلام در منطقه ی عملیاتی میمک قلب نازنیش مورد اصابت ترکش خمپاره قرار گرفت و روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست . پیکر پاک این شهید گرانقدر به بخش دستگردان منتقل و در میان خیل عظیم مردم شهید پرور بخش دستگردان و شهرستان طبس بر روی دست امت حزب الله تشییع و در محلی که خود تعیین کرده بود در روستای زیرک آباد به عنوان اولین شهید شهرستان طبس به خاک سپرده شد.

گزیده ای از وصیت نامه شهید

برادران عزیزم امیدوارم شما هر هفت نفر سربازان امام خمینی و امام زمان باشید و دست از تبعیت با امام خود بر ندارید و در راه پیشبرد اهداف اسلامی و کمک به جامعه ثابت قدم باشید.

خواهران شما هم امیدوارم که برای تحقق اسلام مانند زینب پیام خون را به جهان برسانید.هر انقلابی دو چهره دارد: خون و پیام و من شهادت می دهم با خون خود و شما باید پیام آور خون شهیدان باشید.

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=837

نظر بدهید...

نظر شما برای “شهید عبدالعلی فغانی”

قالب وردپرس