»نهج البلاغه:
شهید علیرضا گلی

11 تیر 1397

شهید علیرضا گلی

نام پدر: جهانگیر

تاریخ شهادت: ۱۳۷۴/۸/۱۴

و به آنها! که در راه خدا کشته می‏شدند. مرده نگویید! بلکه آنان، زنده‏اند،ولی شما نمی‏فهمید؟

زندگی نامه

در نخستین روزهای تیرماه سال ۱۳۴۱ درخانواده ا ی زحمتکش و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام در روستای آبخورک از توابع بخش دستگردان شهرستان طبس کودکی چشم به جهان گشود که با عنایت به علاقه شدید والدینش به خاندان نبوت و امامت او را علیرضا نام نهادند. حضور معنوی و همیشگی والدین او در مسجد و مراسم مذهبی همراه با علیرضا باعث شد که از همان اوان کودکی با مجالس روضه و عزاداری و همچنین نماز و قرآن آشنا و مأنوس گردد وروح پاکش با تعلیمات اسلام عزیز و اهداف و مجاهدات پیامبر اکرم صلی الله و علیه وآله وسلم و ائمه هدی خصوصاً حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام ممزوج و آمیخته شود. سه ساله بود که پدر و مادر تصمیم گرفتند در راستای کسب روزی حلال و تأمین مایحتاج زندگی مهاجرت کنند. لذا علیرضا در سومین بهار زندگی همراه با خانواده به روستای زیرک آباد مهاجرت و در آنجا سکونت پیدا کرد. پس از رسیدن به سن مدرسه برای کسب علم و دانش در دبستان یوسفی  عشق آباد ثبت نام و تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم در همین شهر ادامه داد. پس از اخذ دیپلم به منظور انجام خدمت مقدس سربازی و فراگیری علوم و فنون نظامی در دی ماه سال ۱۳۶۰ عازم شاهرود شدپس از اتمام دوره آموزشی بلافاصله عازم کردستان گردید و مدت ۲۱ ماه در لشکر ۲۸ پیاده در تیپ ۳ مریوان با مسئولیت بی سیم چی در قسمت زرهی خدمت کرد. در طول مدت خدمت سربازی توفیق داشت همراه با سایر همرزمانش در عملیات های مختلف از جمله عملیات محمد رسول الله صلی الله و علیه وآله وسلم در غرب نوسود و عملیات والفجر ۴ در شمال مریوان و منطقه عمومی پنجوین در دره ی شیلر در داخل خاک عراق شرکت و از کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دفاع نماید. بعد از آن که دوران سربازی او در ارتش پایان پذیرفت عاشقانه به منظور دفاع از حریم ولایت و آرمان های انقلاب اسلامی و کیان مقدس جمهوری اسلامی ایران بی هیچ ادعا حضور خود را در بسیج و جبهه های جنگ گسترش داد و ضمن کار و تحصیل به صورت داوطلبانه از طریق بسیج و ستاد پشتیبانی مناطق جنگی جهاد سازندگی خراسان به جبهه اعزام شد هم چنین  در لشکرهای ۲۱ امام رضا علیه السلام ولشگر پنج نصر خراسان و تیپ انصار الرضا و گردان موسی ابن جعفر علیه السلام ستاد پشتیبانی جنگ خـراسان به عنوان یک رزمنده در رسته های مختلف تک تیرانداز ، آرپی جی زن و بی سیم چی در جبهه های جنوب و غرب کشور با دشمنان بعثی به نبرد پرداخت

علیرضا ضمن حضوردر جبهه های جنگ موفق شد مدرک فوق دیپلم را اخذ نموده و به استخدام آموزش و پرورش در آید وی نزدیک به هفت سال در مدارس ابتدایی بخش دستگردان با جدیت  و علاقه فراوان به تدریس پرداخت.

در سال ۱۳۷۲ پس از موفقیت در کنکور سراسری دانشگاه ها جهت ادامه تحصیل در رشته کارشناسی علوم تربیتی به کاشان مهاجرت کرد. حضور گلی در دانشگاه فصل جدیدی در زندگی پربار وی پدید آورد همنشینی با دوستان و انسان های وارسته و رزمنده آن دانشگاه تحولی عجیب در او ایجاد کرد . اصلاً لحظه ای راضی نبود که فکرش به دنیا و مردمان این دنیا مشغول شود تمام فکر و ذکرش شهـدا بود گاهی از خصوصیات شهدای هم رزمش چون شهید زارعی حـرف می زد و به اخلاص و تقـوای او غبطه می خورد و همیشه از شهید برونسی و از شجاعت و دیانت و تقوای او صحبت می کرد. هیچگاه راضی نبود که کسی بداند چند بار در جبهه مجروح شده است ؛ در این زمینه حرفی هم نمی زد او در مورخه ۱۳۶۶/۷/۱۶ در بمباران شیمیایی دشمن در منطقه سومار آسیب دیده بود اثرات آن سال ها بعد ظاهر شد و بعد از آن که سه ترم در دانشگاه کاشان تحصیل کرد روانه بیمارستان ودر آنجا بستری گردید چند روزی در آخرین منزل دنیوی خود سپری کرد وسرانجام در صبح روز مورخه ۱۳۷۴/۸/۱۴ بعد از نماز صبح ندای فادخلی فی عبادی پروردگارش را شنید و آن زنده یاد آن معلم فداکار که در یک دست چراغی از دین و تقوا و فضیلت و دانش و در دست دیگر کوله باری از مهر و عطوفت و گذشت داشت با شعار پاک زیستن و یکتا پرستی و پیرو واقعی ولایت فقیه بودن، جان به جان آفرین تسلیم کرد و روح بلندش به معراج رفت. پیکر پاکش سه روز بعد از شهادت ، به زادگاهش روستای زیرک آباد منتقل و پس از تشییع جنازه باشکوهی توسط امت حزب الله دانش آموزان و فرهنگیان بخش دستگردان و جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه کاشان بنا به وصیت خودش در گلزار شهدای روستا به خاک سپرده شد.

گزیده ای از وصیت نامه شهید

برادران دعا و استغفار را از یاد نبریدکه بهترین درمانها برای تسکین دردهاست ،همیشه به یاد خدا باشید و در راه او قدم بردارید و هرگز دشمنان بین شما تفرقه نیندازند.

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=923

نظر بدهید...

نظر شما برای “شهید علیرضا گلی”

قالب وردپرس