»نهج البلاغه:
شهید محمدرضا صولتی

10 تیر 1397

شهید محمدرضا صولتی

نام پدر: حسن

تاریخ شهادت : ۱۳۶۶/۱۰/۱

هرگز گمان مبرآنها که در راه خدا کشته شده‌اند، مردگانند، بلکه زنده ‏اند نزد پروردگارشان روزی داده می‏شوند.

زندگی نامه

محمدرضا صولتی چهاردهم تیرماه سال ۱۳۴۴ در روستای تقی آباد از توابع بخش دستگردان شهرستان طبس در خانواده ای زحمتکش و متدین روستایی دیده به جهان گشود . عشق وافر پدر و مادرش به ولی نعمت خود در خراسان دلیلی شد تا این نورسیده را محمدرضا نامگذاری نمایند. دوران کودکیش در شرایط سخت و دشوار اقتصادی سپری کرد و چون به سن تحصیل رسید تحصیلات خود را در دبستان یوسفی قدیم عشق آباد شروع نمود. برخورد  ناشایست یکی از آموزگاران وقت آموزشگاه همراه با شرایط نامطلوب اقتصادی آن زمان باعث گردید در سال سوم ابتدایی ترک تحصیل نموده و همراه پدر به کار کشاورزی و دامداری مشغول گردد. دوران نوجوانی را در مزارع کشاورزی و در معیت پدری مهربان و دلسوز سپری کرد. او جوانی پاک ، ساده وصادق و صمیمی بود. اوج گیری انقلاب اسلامی و شروع اولین حرکت ها در بخش، تحول جدیدی در زندگی محمدرضا به وجود آورد و زمینه ای شد تا آن نوجوان خالص زندگی خود را از محیط ساده و بی آلایش روستا به محیط های اجتماعی دیگر گسترش داده و همراه با خیل عظیم مردم منطقه در راهپیمایی ها و مراسم انقلابی حضوری فعال و پرثمر داشته باشد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به محض تشکیل اولین پایگاه بسیج در شهر فعلی عشق آباد به عضویت بسیج درآمد و مدت دو سال در قسمت عملیات بسیج به عنوان بسیجی ویژه مشغول خدمت شد. در سال ۱۳۶۱ پس از فراگیری یک دوره ی آموزش نظامی لازم، داوطلبانه برای انجام یک مأموریت سه ماهه عازم جبهه گردید و با حضور در عملیات مسلم بن عقیل در منطقه عملیاتی سومار بر دشمن بعثی تاخت. او پس از بازگشت از این مأموریت دوباره داوطلبانه به کردستان اعزام و چندین ماه در پاکسازی روستاهای آن منطقه و مبارزه با کوموله و دمکرات حضور پیدا کرد. در اواخر نیمه اول سال ۱۳۶۲ جهت انجام خدمت مقدس سربازی به عنوان پاسدار وظیفه در ایرانشهر مشغول خدمت شد و مدت ۱۸ ماه را در آنجا با مسؤلیت فرماندهی پایگاه انجام وظیفه نمود. پس از اتمام دوران سربازی بلافاصله به عضویت رسمی سپاه درآمد و دوباره عازم مناطق جنگی گردید.

استعداد و توانایی توأم با شجاعت و اخلاص محمدرضا باعث شد که او به عنوان فرمانده دسته در گردان قمر بنی هاشم تیپ مستقل انصار الرضا (ع) سازماندهی و بعد از حضور در چند عملیات و بروز تواناییهایش به سمت فرماندهی گروهان برگزیده شود.

محمدرضا در فروردین سال ۱۳۶۵ با دختری از فامیل ازدواج نموده ولی از آنجا که گویا جبهه و جنگ را محل زندگیش قرار داده بود دو هفته بعد از ازدواج دوباره در جبهه حضور پیدا کرد.

سرانجام پس از حضور در چند عملیات بزرگ و کوچک از جمله عملیات های کربلای ۴ و ۵ و… در آخرین روزهای قبل از شهادتش در حالی که در یک تک دشمن نیروهای تحت امر خود را هدایت می کرد و در حین مبارزه در ظهر روز ۱/۱۰/۱۳۶۶ این فرمانده دلاور و با اخلاص عرصه های نبرد حق علیه باطل در اثر اصابت ترکش خمپاره دشمن در منطقه چنگوله شربت شهادت نوشید و پیکر پاکش چند روز بعد از شهادت در شهرستان طبس و بخش دستگردان تشییع و در روستای خداآفرید به خاک سپرده شد.

از این شهید گرانقدر یک فرزند دختر به یادگار مانده است.

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=743

نظر بدهید...

نظر شما برای “شهید محمدرضا صولتی”

قالب وردپرس