»نهج البلاغه:
شهید محمد علیزاده

10 تیر 1397

شهید محمد علیزاده

نام پدر: محمد علی

تاریخ شهادت : ۱۳۶۴/۱۲/۲۴

…..آنها که در راه خدا هجرت کردند،و از خانه های خود بیرون رانده شدند، و در راه من آزار دیدند، و جنگ کردند و کشته شدند، سوگند یاد می کنم، که گناهان آنها را می بخشم وآنها را دربهشتهائی که زیر درختان آن نهرها جاری است، وارد می کنم این پاداشی است از طرف خداوند، وبهترین پاداشها نزد پروردگار است.

زندگی نامه

در سال ( ۱۳۴۵) در خانواده ای مذهبی و کشاورز در روستای دشتغران طبس پسری دیده به جهان گشود که پدرش نام اورا محمدعلی گذاشت . وی پس از رسیدن به سن ۶ سالگی، توفیق حضور در کلاس درس و بحث را پیدا کرد تحصیلات خود را تا پایه اول راهنمایی ادامه داد اما به دلیل تنگی معیشت و وضعیّت نا بسامان اقتصادی خانواده نتوانست تحصیلات خود را ادامه دهد ، به ناچار یاریگر پدرش گردید و به شغل کشاورزی مشغول شد . تربیت خانوادگی و جوّ مذهبی روستا موجب علاقه و اشتیاق او به جلسات قرآن و مجالس مذهبی شد به گونه ای که وی در بیشتر برنامه های مذهبی و دینی شرکت فعّال داشت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی جهت انجام خدمت مقدّس سربازی از طریق « سپاه » پاسداران انقلاب اسلامی عازم جبهه های جنگ شد و دلاوریها و رشادتهای بسیاری در یگان دریایی سپاه در لشکر پنج نصر خراسان به عنوان قایق ران از خود نشان داد و لحظه ای از کوشش و تلاش  مبارزه بی امان با متجاوزان به این آب و خاک دریغ نورزید.

و بالاخره بعد از فداکاریهای بسیار در تاریخ ۲۴/۱۲/۱۳۶۴ در عملیات والفجر هشت در منطقه فاو بر اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید گرچه پیکر پاک و مطهّرش به دست خانواده نرسید اما پس از چهار ماه  روح بلندش در تاریخ ۲۴/۴/۱۳۶۵ در شهرستان طبس تشییع و دسته گلی به یادوبد آن شهید عزیز در روستای زادگاهش « دشتغران » در کنار دیگر هم رزمانش به خاک سپرده شد.

زان قطره نور کز گلوی تو چکید           سرتاسر این دیار آلاله دمید

بر لوح مزار عاشقان نقش زدند           « من مات من العشق فقد مات شهید »

گزیده ای از وصیت نامه شهید

« ای جوانان عزیز نکند در رختخواب ذلت بمیرید که امام حسین (ع) در میدان نبرد شهید شد. مبادا در غفلت بمیرید که امام علی‌(ع) در محراب عبادت شهید شد. مبادا در حال بی تفاوتی بمیرید که علی اکبر حسین ( ع) در راه حسین ( ع) و با هدف شهید شد. ای مادران فرزندانتان را به جبهه ها بفرستید و حتی جسد او را هم تحویل نگیرید زیرا مادر وهب فرمود: سری را که در راه خدا داده ام هرگز پس نخواهم گرفت. »

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=785

نظر بدهید...

نظر شما برای “شهید محمد علیزاده”

قالب وردپرس