»نهج البلاغه:
شهید محمد غلامی

10 تیر 1397

شهید محمد غلامی

نام پدر: نصرالله

تاریخ شهادت  : ۱۳۶۴/۱۰/۲۹

به آنها که در راه خدا کشته می‏شوند ، مرده مگوئید، بلکه آنان زندگانند، ولی شما نمی‏ فهمید.

زندگی نامه

کودکی که در دهم فروردین ماه سال ۱۳۴۵ مصادف با عید قربان صدایش در خانواده زحمتکش و متدین نصرالله غلامی در معدن ازبکوه پیچید محمد نام گرفت و چون ولادتش در ماه ذی الحجه واقع گشت او را حاجی محمد صدا می زدند. دوران طفولیت را در کنار پدری با فضیلت و با تقوا و خداترس در دامن مادری مؤمن وصبور در زادگاه خویش سپری کرد. ولی بعد که معدن تعطیل شد محل زندگی خانواده اش به معدن مهرجرد اردکان منتقل گردید. لذا محمد تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان مهندس زاهدی اردکان شروع و با موفقیت تمام پشت سر گذاشت و جهت ادامه تحصیل در مدرسه راهنمایی شبانه روزی ثبت نام کرد. این دوره از زندگی وی مصادف شد با شروع انقلاب اسلامی. او تحت تربیت اطلاعات از ولایت فقیه را در همه حال بر خود واجب می دانست  و هر لحظه آماده ی جانفشانی در راه اسلام و قرآن بود. لذا علاوه بر تحصیل تا پیروزی انقلاب همگام و همراه سایر دانش آموزان و امت حزب الله در تمامی برنامه های دینی و انقلابی شرکت می نمود. تحصیلات راهنمایی را که تمام کرد به علت بازنشستگی پدر دوباره محل زندگیش را به زادگاه وی در بخش دستگردان منتقل و در روستای زیرک آباد ساکن شدند .

در این زمان محمد تحصیلات خود را در دبیرستان شهید باهنر عشق آباد شروع کرد و ضمن تحصیل با توجه به اهداف مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جهت پاسداری و حراست از نظام و انقلاب به عضویت بسیج درآمد و فعالیت های خود را در پایگاه بسیج شهید بهشتی و مدرسه گسترش داد. گویا همان زمان که نامش را در دفتر مدرسه ی عشق ثبت گردید یقین کامل به شهادت در راه خدا داشت که زیر فرم تعهدش در بسیج این گونه قید کرده که این جانب محمد غلامی مأموریت های محوله بسیج سپاه را مأموریت از جانب ولی امر دانسته و در هر کجا که سپاه لازم بداند برای ادای تکلیف تا شهادت آمادگی دارم. با شروع جنگ تحمیلی فصل تازه ای در زندگی محمد باز شد.

او که اطاعت از رهبر را واجب می دانست لباس عاشقی را پوشید و صادقانه در رکاب نایب بر حق امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خمینی روح الله تا نثار جان خویش حماسه آفرید . اراده قوی و پشتکار در انجام امور توأم با اخلاق حسنه و تهجد و شب زنده داری همراه با پایبندی به قرآن و انجام فرایض دینی و اعتقادی و اُنس با دعای کمیل و توسل از ویژگی های برجسته ی اخلاقی وی بود.

او برای اولین بار در ۱۳۶۲/۴/۱۰ برای یک دوره چهارماه عازم کردستان و پس از سپری نمودن خدمت تعهدش به سلامت برگشت و بعد از یک استراحت کوتاه دوباره در ۱۳۶۲/۱۱/۲۶  عازم جبهه های جنوب گردید.

پس از اتمام این دوره تا زمان شهادت سه مرتبه ی دیگر در سال های ۶۳ و ۶۴ در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرد و با شرکت در عملیات ها و خط مقدم جبهه نبرد علیه متجاوزین بعثی جنگید و به سلامت به آغوش گرم خانواده برگشت . سرانجام در آخرین سفر خود به عنوان تخریب چی در گردان رعد لشکر۲۱ امام رضا قبل از انجام عملیات والفجر ۸ در حین رفتن به سنگر مورد اصابت ترکش خمپاره دشمن بعثی قرار گرفت و در غروب ۱۳۶۴/۱۰/۲۹ شربت شهادت نوشید.

پیکر پاک و مطهر این بسیجی دلاور را پس از تشییع بر دوش مردم شهرستان طبس به زادگاهش در بخش دستگردان منتقل شده و پس از مراسم باشکوه تشییع توسط مردم همیشه در صحنه روستای زیرک آباد به خاک سپرده شد.

گزیده ای از وصیت نامه شهید

این سخن را نیز به امت مسلمان و همیشه در صحنه می گویم که از روحانیت اصیل و متکی به اسلام و حامی اسلام این سنگر آزادی و عدالت و حامی مستضعفین حمایت کنید و از هر گونه دو دستگی که فقط سود آن نصیب دشمنان قسم خورده اسلام می شود بپرهیزید و پیرو مکتب اسلام و خط رهبری امام خمینی (ره) باشید.

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=797

نظر بدهید...

نظر شما برای “شهید محمد غلامی”

قالب وردپرس