»نهج البلاغه:
شهید محمد قوی پنجه

11 تیر 1397

شهید محمد قوی پنجه

نام پدر: حسین

تاریخ شهادت: ۱۳۶۶/۱۱/۲

هرگز گمان مبرآنها که  در راه خدا کشته شده اند ، مردگانند، بلکه زنده‏ اند و نزد پروردگارشان روزی داده می‏شوند.

زندگی نامه

محمد قوی پنجه در بیست و ششم دی ماه ۱۳۴۷ در قریه ی دستگردان از توابع بخش دستگردان شهرستان طبس دیده به جهان گشود. دوران شیرخوارگی را در زادگاهش و در دامن مادری مهربان و ارادتمند به زهرای مرضیه (ص) سپری کرد و بعد به اقتضای شغل پدر که به زراعت و دامداری مشغول بود محل زندگی شان تغییر و در روستای تقی آباد سکنی گزیدند. تحصیلات ابتدایی را در دبستان های قائمیه و غنی آباد و مقطع راهنمایی را در مدرسه ی راهنمایی عشق آباد سپری کرد.

بعد از طی کردن دوره راهنمایی در آزمون ورودی دانشسراهای روستایی پذیرفته و جهت ادامه ی تحصیل در دانشسرای شهید مطهری واقع در روستای جَمز عازم شهرستان طبس شد. محمد در بدو ورود به دانشسرا اگر چه نوجوانی بیش نبود اما به خوبی و بیشتر از خیلی از بزرگسالان شرایط زمان را درک کرده و از اهداف شوم استکبار جهانی در راه اندازی جنگ تحمیلی توسط صدام آگاهی داشت. لذا ضمن تحصیل ،فعالیت های اسلامی و انقلابی خود را در راستای تبعیت از فرامین حضرت امام (ره) از بدو ورود به مکان تحصیلی جدید گسترش و فصل تازه ای در زندگی خود گشود. چهره ی همیشه متبسم و اخلاص در عمل توام با تقوای بالا و استعدادی که او در امور ورزشی و هنری داشت باعث شد که اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان و اساتید و کارمندان دانشسرا به او علاقمند شوند و احترام مضاعفی برایش قائل باشند.

اما محمد به هیچ چیز دنیا دلخوش نبود. تمام فکر و ذکرش جنگ،جبهه و شهادت در راه خدا بود. روحیه ی خستگی ناپذیرش همراه با جذابیت خاص وی در رفتار و سخن گفتن ، زمینه ای شد تا به عنوان مسؤل ستاد جبهه و جنگ دانشسرای شهید مطهری انتخاب گردد. فعالیت مناسب و ثمر بخش او در همین راستا در مدت کوتاهی زبانزد همه گردید و توانست ضمن جمع آوری کمک های نقدی و جنسی لازم در جهت جذب نیرو نیز برای جبهه ها اقدام نماید و بر اثر تلاش او در جریان اعزام بزرگ سپاهیان حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) جمع زیادی از دانشجویان دانشسرا و مدرسین آن به جبهه اعزام شدند . او از جمله جوانان مبارز و رزمنده ای بود که توانست علاوه بر فعالیت در بسیج چندین مرتبه در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کند.

در سال ۱۳۶۴ داوطلبانه برای اولین بار عازم جبهه شد و به مدت سه ماه در گردان رعد لشکر ۲۱ امام رضا (ع) به عنوان معاون دسته خدمت کرد و پس از شرکت در عملیات والفجر ۸  به سلامت بازگشت و پس از آن تا زمان شهادت طی سالهای ۶۵ و ۶۶ سه مرتبه ی دیگر به جبهه اعزام و در گردان امام حسن (ع) در محور دیواندره و لشکر ویژه ی شهدا و در نهایت گردان عادیات لشکر ۲۱ امام رضا (ع) در غرب کشور به عنوان یک فرمانده دسته ی شجاع  و پرتوان به نبرد با متجاوزین به خاک میهن اسلامی به خدمت ادامه داد.

قبل از اعزام آخرین توفیق شرکت در عملیات کربلای ۵ را داشت و بسیار نگران بود که چرا در آن عملیات شهید نشده، ولی سرانجام در سال ۶۶ بعد از مدتی حضور در پادگان ظفر ایلام و کسب آمادگی لازم برای عملیات در منطقه ی کوهستانی و پر از برف ماووت عراق در عملیات بیت المقدس ۲ شرکت کرد. صبح عملیات در قرارگاه تاکتیکی لشکر واقع در پشت ارتفاع بلند «گردرش» غسل شهادت کرد و روانه ی خط مقدم گردید. روح بلند محمد از بالای ارتفاعی پر از برف در روز ۲/۱۱/۶۶ به پرواز درآمد و شربت شهادت را نوشید. عاشق امام(ره) بود و به همین خاطر نیز در وصیت نامه اش چندین بار اعلام کرده که امام را تنها نگذارید. پیکر پاک این دلباخته ی امام (ره) چند روز پس از شهادتش در شهرستان طبس بخش دستگردان تشییع و در گلزار شهدای عشق آباد به خاک سپرده شد.

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=893

نظر بدهید...

نظر شما برای “شهید محمد قوی پنجه”

قالب وردپرس