»نهج البلاغه:
شهید غلامرضا جهاندیده

09 تیر 1397

شهید غلامرضا جهاندیده ثانی
نام پدر: حسن

ولادت: ۲۶/۵/۱۳۴۱

شهادت: ۸/۴/۱۳۶۱

محل شهادت: کویر طبس

مزار : امامزاده حضرت حسین ابن موسی الکاظم «ع» طبس

وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیاء عِندَ رَبِّهِمْ یرْزَقُونَ . ﴿آل عمران١۶٩﴾

هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند.

زندگی‌نامه

شهدا، این مردان ملکوتی از پیش ما هجـرت کردنـد، مـا اینـک وارث امـانتی بـزرگ و سنگین هستیم نباید هیچگاه پیکرهای پاره پاره، دستهای قطع شده و سرهای جدا شده و بدنهای له شده را فراموش کنیم هنوز بـوی خـون، ویرانگـی­هـا و آوارگـی­هـای جنـگ در لایه­های زمان موج می­زند، و مسئولیت ما را صد چندان می­کند. آری اگر آن روز دشـمن رودررو با ما می­جنگید اینک جبهه­ای خطرناکتر را گشوده است و ما باید هوشـیار باشـیم و شیوه­های دشمن را در شـبیخون فرهنگـی بـشناسیم و همچنـان نگهبـان ارزشهـا باشـیم ارزشهایی که برای به دست آوردن آن بهای گرانی پرداختیم.

در مرداد ماه سال ۱۳۴۱ در یک خانواده مذهبی و زحمتکش طفلی متولد شد که خونش در آبیاری درخت انقلاب نقش داشت، ارادت قلبی به ولی نعمت‌مان حضرت ثامن الحج«ع» سبب گردید تامنصب پرافتخار غلامی آقا علی­بن­موسی­الرضا «ع» را به او ارزانی داشته و غلام رضا بنامند.

دوران کودکی غلامرضا در دامن پر از مهر و محبت مادر و در سایه پدری متّدین و پر تلاش سپری شد، وقتی به سن تحصیل رسید با عشق و علاقه و به منظور کسب علم و معرفت و دانش راهی مدرسه شد.

دوره ابتدایی را در دبستان غیاثی طبس به خوبی پشت سر گذاشت و تحصیلات راهنمایی را تا پایان این دوره ادامه داد، اما علاقه‌اش به کار و فعالیت، باعث شد تحصیل را رها کرده و بعد از مدتی در شغل لوله‌کشی به کمک پدرش مشغول شد.

با شروع انقلاب اسلامی و تشکیل ارتش بیست میلیونی با شوق و ذوق فراوانی پا به این مدرسه عشق گذاشت و نامش را در لشکر مخلص خدا ثبت نمود.

فعالیت‌ها و تلاش‌های زیادی را در بسیج انجام داد و با آغاز جنگ تحمیلی برای حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل لحظه شماری می‌کرد.

غلامرضا با کسب اجازه از پدر و مادر و پس از گذراندن دوره‌های آموزش نظامی به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شتافت و رشادت‌های فراوانی را از خود نشان داد.

در فتح تپه‌های شیاکا از ناحیه‌ی پا مجروح شد که بلافاصله به بیمارستان اعزام و مدتی را بستری شد و پس از بهبودی به عضویت سپاه درآمد.

علاقه‌ی زیادی برای حضور مجدد در جبهه‌های نور علیه ظلمت و نبرد با دشمنان اسلام از خود نشان می‌داد، ولی به لحاظ این که هنوز پای او سلامتی کامل خود را باز نیافته بود موفق به حضور در مناطق عملیاتی نگردید.

سرانجام در تاریخ ۸/۴/۱۳۶۱ با تعدادی از برادران سپاه طبس برای تعقیب قاچاقچیان بین‌لمللی عازم منطقه کویر طبس شد و در درگیری با آنها بر اثر اصابت گلوله شربت شهادت را نوشید و به دیار معشوق خود شتافت.

پیکراین شهید عزیز پس از تشییع جنازه با شکوهی در جوار امامزاده حسین‌بن­موسی‌الکاظم «ع» به خاک سپرده شد.

لینگ مطلب: https://www.shohadatabas.ir/?p=518

نظر بدهید...

نظر شما برای “شهید غلامرضا جهاندیده”

قالب وردپرس